Domov / Zprávy / Informace o médiích / Izolace drátů z polyetylenu: Typy, vlastnosti, způsoby vytlačování a výběr

Informace o médiích

Izolace drátů z polyetylenu: Typy, vlastnosti, způsoby vytlačování a výběr

Informace o médiích 2026-11-02

Pokud odstraníte vnější plášť ze síťového kabelu Cat 6, datové linky USB nebo nízkonapěťového ovládacího kabelu, bude barevná izolace na každém měděném vodiči velmi pravděpodobně z polyetylenu (PE). Polyetylenová izolace drátu je pevná nebo pěnová polymerová vrstva extrudovaná kolem vodiče, aby udržela elektrické signály izolované a udržela konzistentní impedanci, izolační odpor a kapacitu po celé délce kabelu. Přímá odpověď na otázku, proč si inženýři stále vybírají PE, je tato: kombinuje nízkou dielektrickou konstantu asi 2,26 při 1 MHz s činitelem rozptylu pod 0,0005, objemovým odporem nad 10 16 ohm-cm a široký provozní rozsah od -40 °C do 70 °C, to vše při nižší hustotě a ceně než většina alternativ.

Při výrobě kabelů se polyetylenová izolace nanáší vytlačovací linkou. Sloučenina PE se taví v jednošnekovém extrudéru, protlačuje se křížovou hlavou přes pohybující se vodič a ochladí se ve vodním žlabu, aby se vytvořila hladká soustředná stěna. Stejná skupina materiálů se používá pro pláště, ale izolační vrstvy jsou tam, kde směsi PE čelí nejpřísnějším požadavkům na tloušťku stěny, soustřednost, strukturu pěnových buněk a čistotu.

Proč je polyetylen výchozí volbou pro izolaci vodičů

Polyetylen zaujímá vedoucí pozici v izolaci vodičů po celá desetiletí a důvody jsou spíše měřitelné než neoficiální. Když konstruktéři porovnávají izolační materiály, sledují následující hodnoty:

  • Elektrická stabilita - pevný PE udržuje dielektrickou konstantu mezi 2,25 a 2,35 při 1 MHz a ztrátový faktor až 0,0002, což udržuje nízké ztráty signálu u kroucených párů a koaxiálních kabelů.
  • Izolační odpor - objemový odpor nad 10 16 ohm-cm vytváří velmi nízký svodový proud, což je důležité jak pro bezpečnost obsluhy, tak pro zachování integrity signálu ve vlhkém prostředí.
  • Odolnost proti vlhkosti - PE absorbuje méně než 0,01 procenta hmotnosti vody při standardním 24hodinovém testu ponořením, takže elektrické vlastnosti zůstávají stabilní uvnitř potrubí, potrubí a instalací přímo zakopaných.
  • Hmotnost a cena materiálu - Hustota PE se pohybuje od 0,918 do 0,965 g/cm³, takže každý kilometr izolovaného vodiče spotřebuje méně polymeru než PVC, které se obvykle pohybuje mezi 1,2 a 1,5 g/cm³.
  • Žádná migrace změkčovadla - PE není smíchán s kapalnými změkčovadly, takže rozměry, flexibilita a elektrický výkon se v průběhu času nemění tak, jak to dělají některé flexibilní PVC formulace.
  • Recyklovatelnost - PE je termoplast, takže výchozí šrot a izolace mimo specifikaci mohou být granulovány a znovu zpracovány, což snižuje plýtvání materiálem v kabelárnách.

Typy PE směsi používané pro izolaci drátu

"Polyetylenová izolace drátu" není jeden jediný materiál. Dodavatelé směsí klasifikují PE podle hustoty, molekulární struktury a pěnivosti a každý typ mění chování kabelu v terénu. Níže uvedená tabulka shrnuje nejběžnější třídy PE používané při vytlačování izolace.

Typické druhy polyetylénu a jejich běžné kabelové aplikace. Zdroj: typické datové listy dodavatele PE směsi; dielektrická konstanta měřená při 1 MHz podle ASTM D150.
PE stupeň Rozsah hustoty (g/cm³) Dielektrická konstanta Typické použití kabelu
LDPE 0,918 - 0,925 2.26 LAN kabely, koaxiální jádra, ovládací kabely
LLDPE 0,915 - 0,930 2.27 Flexibilní šňůry tam, kde je vyžadována odolnost proti prasknutí při namáhání
MDPE 0,926 - 0,940 2.28 Komunikační kabely, venkovní padací kabely
HDPE 0,941 - 0,965 2.32 Telefonní spouštěcí drát, stoupací kabely, místa s drsným oděrem
Pěnitelný PE (chemický) 0,92 základní pryskyřice 1,3 - 1,6 po napěnění Datové kabely Cat 5e/6/6A, koaxiální jádra

U datových a komunikačních kabelů se dominantní volbou stal pěnový PE. Plynové články rozptýlené v izolaci snižují efektivní dielektrickou konstantu, což přímo zlepšuje rychlost šíření a snižuje útlum. Pro vodiče strojů a spotřebičů je častější pevný LDPE nebo MDPE, protože tenké stěny se snadněji ovládají a mechanické vlastnosti jsou předvídatelnější.

Klíčové elektrické a mechanické vlastnosti polyetylenové izolace

Návrhář kabelů čte datový list směsi PE jinak než operátor extrudéru. Čtyři níže uvedená čísla rozhodují o většině návrhových rozhodnutí: dielektrická konstanta, rozptylový faktor, objemový odpor a dielektrická pevnost. Zbytek datového listu, včetně hustoty a teplotního rozsahu, ovlivňuje, jak musí být linka nastavena.

Základní řada vlastností pro pevnou PE izolaci. Zdroj: typické polyethylenové datové listy od hlavních dodavatelů směsí; zkušební podmínky podle ASTM D150 a ASTM D257.
Majetek Typická hodnota Proč na tom záleží
Dielektrická konstanta (1 MHz) 2,25 - 2,35 pevná látka Nižší hodnoty znamenají nižší kapacitu a vyšší rychlost signálu
Faktor ztráty (1 MHz) 0,0002 - 0,0005 Nízké hodnoty snižují útlum vysokofrekvenčního signálu
Objemový odpor Nad 10 16 ohm-cm Udržuje nízký svodový proud ve vlhkých nebo prašných podmínkách
Dielektrická pevnost 18 - 28 kV/mm Určuje maximální napětí, kterému může izolace odolat
Trvalá provozní teplota -40 °C až 70 °C Omezuje použití PE v horkém prostředí bez zesítění
Absorpce vody (24 h) pod 0,01 % Chrání elektrický výkon v instalacích s vysokou vlhkostí

Praktický závěr je jednoduchý: pokud kabel musí pracovat ve vyhřívaném motorovém prostoru, horkém průmyslovém prostředí nebo vysokonapěťové aplikaci nad 1 kV, pevná PE izolace dosáhne svého limitu. V těchto případech výrobce kabelů mění rodinu sloučenin spíše než se snažit vytlačit PE za jeho návrhové okno.

Jak se polyetylenová izolace aplikuje: Pevné, pěnové a tandemové vytlačování

Metoda vytlačování určuje, zda hotová izolace splňuje impedanci, kapacitu a mechanické cíle uvedené ve specifikaci kabelu. Polyetylen lze aplikovat třemi praktickými způsoby a každý z nich vyžaduje jinou konfiguraci linky.

Pevná PE extruze pro tenkostěnné a univerzální kabely

Při vytlačování pevných látek je směs PE plastifikována jednošnekovým extrudérem s poměrem L/D mezi 24:1 a 28:1. Teplotní profil sudu se obvykle pohybuje mezi 150 °C a 210 °C v závislosti na indexu toku taveniny sloučeniny. Roztavený PE protéká průvlakem s křížovou hlavou, dopadá na předehřátý vodič a poté vstupuje do vodního žlabu, kde zamrzá do jednotné stěny. Kritickými následnými přístroji jsou laserový měřič průměru, kapacitní monitor a jiskrový tester, který detekuje dírky při plné rychlosti linky. Pro kabelové závody vyrábějící PVC/PE/PP/PU izolaci s častými změnami materiálu poskytuje řada s pevným jádrem se snadným přístupem k šroubům a sudům nejrychlejší výměnu mezi jednotlivými zakázkami.

PVC/PE/PP/PU Solid Core Wire Insulation Extrusion Line PVC/PE/PP/PU linka na vytlačování izolace drátu s pevným jádrem Tato řada podporuje izolaci s pevným jádrem pro elektronické a signální vodiče s rychlým přepínáním mezi materiály, vytvořené pro závody, které potřebují stabilní toleranci průměru a konzistentní kvalitu vytlačování při častém přepínání úloh. Zobrazit produkt →

Pěnová PE extruze pro síťové a koaxiální kabely

Izolace drátů z pěnového polyetylenu se vyrábí přimícháním chemického nadouvadla do směsi PE před extruzí. Nadouvadlo se uvnitř horké taveniny rozkládá a vytváří miliony malých článků, čímž se snižuje dielektrická konstanta ze zhruba 2,26 na 1,3 - 1,6. Nižší dielektrická konstanta přímo zlepšuje zpoždění a útlum šíření, a proto datové kabely vysoké kategorie a koaxiální kabely spoléhají na pěnový PE. Výzvou je jednotnost buněk: pokud se teplotní profil podél válce a matrice posunuje, buňky rostou nerovnoměrně a kapacita se mění metr po metru. Speciální chemická pěnová izolační linka to řeší tím, že poskytuje přesné teplotní pásmo a delší chladicí sekci.

Chemical Foaming Core Wire Insulation Line for PE/PP/PU Chemická pěnová izolační linka pro PE/PP/PU Tato řada, navržená pro pěnovou izolaci, která snižuje dielektrickou konstantu a útlum signálu, nabízí přesnou regulaci teploty v rozmezí ±1 °C a podporuje dvouvrstvé vytlačování pro přidání pevné vrstvy přes křehkou pěnovou vrstvu. Zobrazit produkt →

Tandemové a sériové linky pro vysokorychlostní výrobu

Tandemové vytlačovací linky PE umisťují dva nebo více extrudérů za sebou, takže se nanáší více izolačních vrstev bez převíjení jádra. Toto uspořádání je běžné pro párově kroucené datové kabely, kde je v jednom průchodu aplikována jedna vrstva pevného PE a jedna vrstva pěnového pláště. Výhodou je, že adheze mezi vrstvami a soustřednost jsou uzamčeny, když je vodič stále vyrovnán, a rychlost linky se řídí chladicí kapacitou a napínacím napětím spíše než tím, kolikrát byl kabel převinut. Můžete si přečíst více o tom, jak jsou extrudéry sestaveny v lince, když si prohlédnete uspořádání převodovky, šneku a válce, které je podrobně popsáno na konfigurační stránka extruderu .

Polyetylen vs. PVC, XLPE a FEP pro izolaci drátu

Většina dotazů na výběr materiálu v kabelových továrnách sestává ze čtyř kandidátů: PE, PVC, XLPE a RVP/PFA. Níže uvedené srovnání je založeno na typických hodnotách dodavatele směsi a standardních testovacích podmínkách.

Porovnání běžných izolačních materiálů. Zdroj: typické hodnoty datového listu od globálních dodavatelů směsí; dielektrické vlastnosti podle ASTM D150.
Materiál Dielektrická konstanta Faktor rozptylu Teplotní rozsah Typické použití
PE 2,25 - 2,35 0,0002 - 0,0005 -40 °C až 70 °C Datové, telefonní, ovládací, koaxiální
PVC 3,0 - 5,0 0,05 - 0,10 -20 °C až 70 °C Stavební drát, ohebné šňůry, napájení/ovládání
XLPE 2.3 0.001 -40 °C až 90 °C Vysokonapěťové napájecí kabely
FEP/PFA 2,0 - 2,1 0.0001 -65 °C až 200 °C Vysokoteplotní, vysokofrekvenční, letecký

Závěr pro výrobce kabelů je praktický: zvolte pevný PE, když v normálním teplotním rozsahu nejvíce záleží na integritě signálu a ceně; přejít na PVC, když je prioritou flexibilita a nízké náklady na nástroje; přejít na XLPE pouze v případě, že vedení musí vydržet zvýšené teploty vodičů; a rezervujte FEP/PFA pro prostředí, kde nic jiného teplo nesnese.

Běžné defekty PE izolace a jak jim předcházet

Kabelové továrny s PE izolací vidí opakovaně stejnou sadu vad. Znalost příčiny a nápravy před zahájením výrobní zakázky šetří materiál i strojní čas.

Časté vady, příčiny a praktické opravy při vytlačování PE pozorované na výrobních linkách.
Defekt Symptom Pravděpodobná příčina Oprava
Zlomenina taveniny Drsný povrch z pomerančové kůry Nadměrná smyková rychlost nebo nízká teplota hlavy Snižte rychlost linky nebo zvyšte teplotu matrice
Zemřít slintat Silné usazeniny na rtu Degradovaný PE ulpívající na břitu matrice Pravidelně čistěte matrici; zkontrolujte horká místa
Variace průměru Posun kapacity a impedance Nestabilní tah navijáku nebo teplota tání Zkontrolujte napínací napětí a ovládání topné zóny
Nerovnoměrné pěnové buňky Kapacitní špičky podél kabelu Nesoulad teploty rozkladu nadouvadla Stabilizovat profil hlavně; ověřit dávkování sloučeniny
Problémy s adhezí vodičů PE se při odstraňování odděluje od mědi Studený vodič nebo povrch z oxidované mědi Zvyšte teplotu předehřívače vodiče

Většina těchto defektů nepochází ze špatné chemie polymerů. Pocházejí z nestabilní regulace teploty, opotřebené geometrie šroubů nebo kolísání napětí. Proto je rutina údržby pro vytlačovací linku stejně důležitá jako složení směsi; doporučený přístup je postupovat podle zdokumentovaného plán provozu, údržby a oprav pro každou jednotku extrudéru.

Co zkontrolovat před nákupem zařízení na vytlačování PE izolace

Nová linka na izolaci PE je dlouhodobá investice, takže rozhodnutí o zařízení by mělo být založeno na směsích, které budete provozovat, typech kabelů, které plánujete vyrábět, a rychlosti linky, kterou váš systém kvality vyžaduje. Níže uvedený kontrolní seznam pokrývá nejdůležitější rozhodnutí na úrovni stroje.

  • Geometrie šroubu a poměr L/D - PE izolace vyžaduje šroub určený pro středněsmykové tavení. Barel 24:1 až 28:1 L/D s bariérovým šnekem poskytuje vyšší výkon a lepší rovnoměrnost taveniny než šnek z PVC pro všeobecné použití.
  • Počet teplotních zón - alespoň pět nebo šest nezávislých topných a chladicích zón na válci, plus samostatné ovládání na křižáku a matrici, udržuje teplotu taveniny dostatečně stabilní pro výrobu pěnového PE.
  • Konstrukce křížové hlavy a nástrojů - nízkoobjemová, aerodynamická křížová hlava snižuje čas, který PE stráví při teplotě taveniny, a minimalizuje slintání, což je zvláště důležité pro aplikace se změnou barvy.
  • Po proudu balíček - ověřte, že chladicí žlab je dostatečně dlouhý pro cílovou rychlost linky a že naviják, naviják a navíječ udrží napětí v rámci úzké tolerance potřebné pro tenkostěnnou izolaci.
  • Schopnost pěny - pokud plánujete vyrábět kabely Cat 6 nebo koaxiální kabely, linka musí přijímat předsměs chemického nadouvadla a udržovat úzké okno velikosti článku potřebné pro stabilní kapacitu.
  • Automatizace a řízení v uzavřené smyčce - laserová měřidla průměru a kapacitní monitory by měly být propojeny s rychlostí šneku, aby byly odchylky korigovány dříve, než vznikne dlouhý úsek odpadu.
  • Přístup k údržbě - odklápěcí kryty sudů, snadno odnímatelné šrouby a jasně označené chladicí okruhy zkracují dobu potřebnou k čištění mezi PE a jinými směsmi.

Pro vysokorychlostní výrobu datových kabelů si mnoho závodů vybírá vyhrazenou PE/PP sériovou linku izolace, takže každá vrstva je aplikována s vlastním teplotním profilem. Dostupné konfigurace můžete porovnat v sekce stroje na vytlačování izolace drátu aby rozložení linky odpovídalo řadě kabelů, které skutečně vyrábíte.

High Speed PE/PP Series Wire Insulation Extrusion Line Vysokorychlostní linka na vytlačování izolace drátu řady PE/PP Tato sériově integrovaná linka kombinuje tažení mědi, žíhání a vytlačování pro okamžitou izolaci vodičů, zabraňuje oxidaci a udržuje konzistentní přenosový výkon při dlouhých výrobních sériích pro vysokorychlostní signálové dráty. Zobrazit produkt →

Často kladené otázky o izolaci polyetylenových drátů

Lze použít polyetylenovou izolaci pro AC napájecí kabely?

Ano, pro nízkonapěťové kabely do zhruba 1 kV poskytuje PE nízký svodový proud a dobrou odolnost proti vlhkosti. U vysokonapěťových a vysokonapěťových silových kabelů se průmysl obecně přesouvá na XLPE, což je zesíťovaný PE s vyšší stálou teplotní odolností vodiče. Rozhodnutí je tedy založeno na maximální teplotě vodiče a napěťové třídě, nikoli na názvu základní pryskyřice.

Jaký teplotní rozsah odolá izolace PE vodičů?

Standardní pevné třídy PE jsou určeny pro nepřetržitý provoz mezi -40 °C a 70 °C. Některé typy HDPE tolerují krátkodobé špičky kolem 80 °C, ale pokud bude kabel vidět trvalé teplo nad touto teplotou, správnou volbou je XLPE, FEP/PFA nebo silikonová izolace. Překročení jmenovité teploty urychluje oxidaci a způsobuje křehnutí polymeru.

Proč se v síťových kabelech používá pěnový PE místo pevného PE?

Pěnový PE obsahuje miliony plynových článků, které snižují dielektrickou konstantu z přibližně 2,26 na 1,3 - 1,6. Nižší dielektrická konstanta snižuje kapacitu na jednotku délky, zlepšuje rychlost šíření signálu a snižuje útlum, což jsou přesně vlastnosti, které Cat 6, Cat 6A a koaxiální kabely potřebují. Kompromisem je, že vytlačování pěny vyžaduje přísnější kontrolu teploty než vytlačování pevných látek.

Jak může kabelárna rychle posoudit kvalitu PE izolace během výroby?

Tři online přístroje poskytují téměř okamžitý obraz: laserový měřič průměru pro vnější průměr a soustřednost, kapacitní monitor pro rovnoměrnost izolace na pěnových vedeních a jiskrový tester pro dírky. Pokud vnější průměr zůstane v rámci specifikace tisku a hodnota kapacity se nepohne, izolace je téměř vždy přijatelná. Offline lze u krátkého vzorku zkontrolovat hladkost povrchu a přilnavost k vodiči.

Musí být PE izolační hmota před extruzí vysušena?

Na rozdíl od nylonu nebo PET neabsorbuje PE téměř žádnou vlhkost, takže rutinní sušení násypky není povinné. Důležitým opatřením je skladovat směs v suchu a vyhnout se kondenzaci na studených peletách vstupujících do horkého sudu. Pokud se objeví problémy s vlhkostí, jsou obvykle způsobeny netěsnými těsněními chlazení nebo vlhkým skladováním, nikoli samotným PE.